Skip to content Skip to footer

İhtiyari Arabuluculuk Hakkındaki Tüm Detaylar

Son dönemlerde hukuk terimleri arasında arabuluculuk kelimesi oldukça fazla yer almaktadır. Özel hukuk olarak adlandırılan uyuşmazlıklarda arabuluculuk devreye girmektedir. Herhangi bir konuda taraflar arasında anlaşma sağlanamadığında arabuluculuk hizmeti alınmaktadır. Burada bilinmesi gereken, bu hizmetin mahkeme sürecinden önce uygulamaya alınması durumudur. Oluşan sorunun hızlı bir şekilde çözüm bulması arabuluculuk hizmeti ile mümkün hale gelmektedir. İki şekilde bu hizmet verilmektedir. Zorunlu ve ihtiyari arabuluculuk olarak karşımıza çıkmaktadır.

İhtiyari Arabuluculuk Nedir?

İhtiyari olarak alınacak olan arabuluculuk hizmeti adından da anlaşılacağı üzere bir zorunluluk teşkil etmemektedir. Zorunlu olmadığı halde taraflar arasındaki uyuşmazlığın, mahkeme sürecine girmeden aldıkları arabuluculuk hizmetidir. Böylelikle daha çok iş davaları zorunlu arabuluculuk hizmeti ile sonuçlanmaktadır. Diğer tüm özel hukuk uyuşmazlıkları için ihtiyari arabuluculuk süreci başlatılabilmektedir. Tamamen tarafların tasarrufunda olan bir durum olarak bilinmektedir.

Arabuluculuk başvurusu 6325 sayılı Arabuluculuk Kanunu’nda yer alan şekillerde yapılmaktadır. Burada yer alan bilgiler doğrultusunda başvuru kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu konuda uzmanlık almış kişiler arabuluculuk hizmeti vermektedir. Ceza davaları, nüfus ile ilgili davalar, vergi hukukuna bağlı olan davalar ya da aile içi şiddetin olduğu davalar arabuluculuk için başvurulamayacak davalardır. Bu nedenle burada belirtilen davalar için her iki taraf istese dahi başvuru yapmayacaktır. İhtiyari arabuluculuk için başvurulduğunda eğer mahkeme tarihi belirlenmişse erteleme yapılacaktır. Fakat bu süre üç ayı geçmeyecek şekilde belirlenmektedir.

Arabuluculuk Ücreti Nedir?

Arabuluculuk ücreti herhangi bir anlaşma sağlanmamışsa taraflar arasında eşit bir şekilde ödenmektedir. Uyuşmazlığın konularına bakıldığında eğer para ile ölçülebilen bir konu ise her iki taraf eşit şekilde paylaşım sağlayacaktır. Çözüme konu olan tutarın %6 kadarını eşit şekilde ödeyeceklerdir. Bahse konu tutar örneğin 30.000 TL tutarında ise ödeme 1.800 TL olacaktır.

Eğer burada belirtilen uyuşmazlık para ile ölçüm sağlanamayan şekilde ise o zaman Kanunda belirtilen tutarlar üzerinden ödeme sağlanacaktır. Bu tutar Arabuluculuk Asgari Ücret tarifesi üzerinden hesaplanacaktır. Arabuluculuk Ücret Tarifesi ise, her yıl yeniden düzenlenerek yayınlanmaktadır. Uyuşmazlığın çözüldüğü yıl yayınlanacak tarife üzerinden bir ödeme hakkı doğacaktır.

İhtiyari arabuluculuk başvurularınızda, anlaşma sonucu ödeyeceğiniz tutarı hesaplamak için https://alfaarabuluculuk.com/arabuluculuk-ucreti-hesaplama/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi Al
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?