Skip to content Skip to footer

Arabuluculuk Ücreti Neye Göre Belirlenir?

 

Hukuksal uyuşmazlıklarda, tahkim veya devlet hükmünün yanı sıra; alternatif çözüm yolu olan arabuluculuk sistemi, yargı süreci olmadan, yansız arabulucular yönetiminde tarafların anlaşmaya ulaşmasını sağlamaktadır. Arabuluculuk kapsamında varılan anlaşmalar, hükmün ne olduğunu belirten resmî belge hükmü taşıması nedeniyle tarafların zamandan tasarruf etmelerini sağlarken, arabuluculuk ücreti için yüksek ödemeler de yapmaları gerekmez.

Zorunlu ve ihtiyari arabuluculuk sürecinde, arabuluculuk ücretini hangi tarafın ödeyeceği ya da devlet tarafından karşılanıp karşılanamayacağı uyuşmazlık türlerine göre değişiklik göstermektedir. Arabuluculuk faaliyeti kapsamında anlaşma sağlanması halinde arabuluculuk ücreti, karar aksi yönde verilmedikçe, taraflarca eşit şekilde karşılanmaktadır. Dava açılmadan önce arabuluculuk sürecine başvurulması gerekilen, dava şartı getirilen hukuki meselelerde anlaşma olmaması halinde ücret, görüşme süreleri ve uyuşmazlık konusuna göre değişiklik göstermektedir.

Ticari uyuşmazlıklarda aksi yönde karar verilmedikçe, iki saatten fazla süren fakat uzlaşma olmadığı durumda taraflarca eşit karşılanmakta olup; tarafların katılmaması, taraflara ulaşılamaması ya da maksimum iki saat süren görüşmelerde uzlaşma durumu olmaması halinde Adalet Bakanlığı ödeme yapmaktadır. 

İşçi ve işveren uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk kapsamında yapılan görüşmelerin ilk iki saatlik ücreti anlaşma sağlanamaması durumunda devlet tarafından karşılanmaktadır. Görüşmelerin iki saatten uzun sürmesi fakat yine de anlaşma sağlanmaması durumunda ücreti taraflar ödemektedir.

Tüketici uyuşmazlıkları kapsamında ise tüketiciyi koruma odaklı ödeme sistemi mevcuttur. Tarafların arabuluculuk yolu sayesinde anlaşmaya varması durumunda, arabulucu ücreti taraflarca eşit biçimde paylaşılmaktadır. Söz konusu davalarda tüketicin payına düşen ödeme tutarının ilk iki saati Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanmaktadır.

2021 yılı arabuluculuk ücret tarifesinde hukuki uyuşmazlıklar konusu para olan ve konusu para olmayan uyuşmazlıklar olarak ikiye ayrılmıştır. Konusu para olan uyuşmazlıklarda anlaşma sağlandığı takdirde arabulucu ücreti yüzde üzerinden belirlenmektedir. 50.000 TL altındaki miktarda anlaşma sağlanması durumunda anlaşılan tutarın, eğer bir arabulucu görev aldıysa %6’sı; birden fazla arabulucu görev aldıysa %9’u arabulucu ücreti olarak hesaplanmaktadır.

Karar, başvuru, istinaf, temyiz, vekalet harcı veya tebligat masrafları ile ilerleyen dava sürecinin yanı sıra alternatif uyuşmazlık yöntemi olan arabuluculuk sisteminde bu tür masraflar bulunmamaktadır. Arabulucu ücret ödemeleri yapılırken adil ödeme tutarları eşit olarak taraflara dağıtılırken, pek çok durumda devlet tarafından da taraflara destek sağlanmaktadır.

Ticari itibar başta olmak üzere pek çok mahremiyetin korunarak gizlilik esasının uygulandığı arabuluculuk faaliyeti aynı zamanda kendi çözümlerinizi üretmenize alan sağlamaktadır. Arabuluculuk kapsamı içinde anlaşma sağlanması dava yoluna kıyasla daha kısa süre alırken, yüklü ödemeler yapılmasının da önüne geçmektedir. Zorunlu ya da ihtiyari tüm uyuşmazlıklarda, uzman arabulucu ekibi ile çözüm ortağınız Alfa Arabuluculuk!


Bilgi Al
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?