Skip to content Skip to footer

Arabuluculuk Sürecindeki Ücret ve Masrafları Kim Karşılar?

Arabuluculuk sürecindeki ücret ve masrafları kim karşılar? Ülkemizde henüz yeni bir kurum olan arabuluculuk, üzerine soru işaretlerinin bulunduğu özelliktedir. Her geçen gün kapsadığı alan genişleyen ve daha yoğun bir şekilde tercih edilmeye başlayan arabuluculuk faaliyeti ile ilgili fazlasıyla merak edilen konulardan biri ise ödemedir. Arabuluculuk ücret ve masraflarını kim karşılar? Arabuluculukta devlet ödeme yapar mı? gibi sorunların yoğun olarak sorulması, bu duruma verilmesi mümkün olan en somut örnektir. 

Arabuluculukta Devlet Ödemesi

Arabuluculukta devlet ödemesi ile ilgili detaylara değinmeden önce arabuluculuk türlerine değinilmelidir. İhtiyari ve zorunlu olmak üzere iki arabuluculuk türü mevcuttur. Her iki arabuluculuk türü için ödeme detayları ise farklıdır. Örneğin devletin ödeme yaptığı arabuluculuk türü, zorunlu arabuluculuktur. Bu arabuluculuk türü, dava için ön şartlardandır. 

Arabuluculuk sürecindeki ücret ilgili kanunda yer alan ibareye göre, yalnızca işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıkların ele alındığı arabuluculuk türünde, görüşmelerin ilk 2 saatinin ücret ödemesi devlet tarafından karşılanmaktadır. Burada ise sonuçta anlaşma olmaması şartı bulunmaktadır. Görüşmenin iki saatten fazla sürdüğü durumlarda ise anlaşma olsa da olmasa da ek sürenin ücreti taraflarca ödenmektedir. İhtiyari arabuluculukta ise her halükârda gerekli ücret ödemesi taraflarca yapılmaktadır. 

Arabuluculuk Sonucu Ücreti Etkiler mi?

Anlaşma olup olmadığı ücret üzerinde doğrudan etkilidir. Taraflarca başka bir ücret belirlenmediği sürece arabuluculuk ücretinin Asgari Ücret Tarifesi üzerinden belirlenir. Arabuluculuk faaliyeti sonucunda anlaşmaya varılması durumunda, konunun para ya da parayla değerlendirilebilen bir uyuşmazlık olup olmadığına bakılır. Konusunun para içeriyor olması durumunda arabuluculuk için minimum ücret yüzde olarak belirlenir. Söz konusu oran şu şekilde detaylandırılabilir;

  • Arabuluculuk konusunun para ya da paraya dönüştürülebilir uyuşmazlık olması, uyuşmazlık tutarının ise 30.000 TL olmasında durumunda yüzde 6,
  • Arabuluculuk konusunun para ya da paraya dönüştürülebilir uyuşmazlık olması, uyuşmazlık tutarının 30.000 TL’den sonraki her 40.000 TL için yüzde 5,
  • Arabuluculuk konusunun para ya da paraya dönüştürülebilir uyuşmazlık olması, uyuşmazlık tutarının sonraki 80.000 TL’si için ise yüzde 4 olarak belirlenir. Oran bu şekilde yüzde bire kadar düşürülebilir. 

Anlaşma olmazsa, saat üzerinden uyuşmazlık türüne göre ücret belirlenir. Hesaplama oranlarını Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından yıllık olarak açıklanmalıdır. 

Arabuluculuk sürecindeki ücret ödemeleri ile ilgili daha fazla bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçiniz.

Bilgi Al
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?