Skip to content Skip to footer

Arabuluculuk Aşamaları Nelerdir?

 

Arabuluculuk aşamaları, çözüm önerilerini tarafların sunduğu ve görüşmelerin tarafların istekleri doğrultusunda ilerlediği bir süreçtir. Herhangi bir yargı makamı olmaksızın sonuç odaklı ilerleyen görüşmeler, tarafların menfaatleri doğrultusunda anlaşmaya varılmasını sağlamaktadır. Görüşmelerin içerikleri uyuşmazlık türlerine göre değişiklik gösterse de, belirli aşamalar bulunmaktadır.

Arabuluculuk Süreci Nasıl Başlamaktadır?

Her iki taraf için de geçerli olmak üzere herhangi bir zorlama olmaksızın, uzlaşma gayesi içinde olunarak arabuluculuk başvurusu yapılmalıdır. Başvurulacak arabulucu kurum, taraflar arası kararlaştırılması mümkünken; uygun arabulucu kurumun bulunmasında tarafsız ve bağımsız bir kuruluştan da yardım alınabilir. Arabulucu kurumun belirlenmesi sonucunda, arabulucu ve taraflar arasında faaliyetin yürütüldüğüne dair ‘Arabulucu Sözleşmesi’ imzalanmaktadır.

Arabuluculuk Kapsamında ‘Ön Görüşme’ Nedir?

Yetkili arabulucu, taraflar ve arabulucunun katılacağı toplantı öncesi arabuluculuk sürecinin nasıl işleyeceğini taraflara aktarmaktadır. Uyuşmazlık üzerine veri ve döküman talep eden ve ana hatları ile konuyu öğrenen arabulucu, anlaşma sağlanmasını hızlandıracak bilgileri edinmiş olur.

Arabuluculukta ‘Ortak Oturum’ ve ‘Özel Oturum’ Nedir?

Uyuşmazlık niteliğine uygun biçimde oturumları belirleyen arabulucu, tarafların birbiriyle ortak görüşme yapmasını veya taraflarla özel olarak oturum yapılmasını sağlamaktadır.

Arabulucu gözetiminde, taraflarla birlikte ilerleyen ortak oturum, tarafların iletişim kurması açısından önemlidir. Uyuşmazlığı bitirecek türden üretilen çözümlerin üzerine tartışılması sağlanarak, müşterek alanın bulunması kolaylaşmaktadır.

Tarafların birbirinden bağımsız olarak arabulucu ile yaptığı görüşmeler, özel oturum olarak adlandırılır. Bu görüşmelerde, tarafın açıklayacağı bilgiler izinsiz şekilde diğer tarafa aktarılmamaktadır. Ortak görüşme esnasında bahsedilmek istenmeyen konuların arabulucunun bilgisine sunularak, kapsamlı veriye sahip olması sağlanır.

Arabuluculuk Süreci Nasıl Sona Ermektedir?

  • Büyük oranda tarafların anlaşmaya varması ile sona eren arabuluculuk faaliyetleri, tarafların menfaatlerini koruyarak uzlaşmasını sağlamaktadır. Uzlaşmanın sağlandığı konunun hüküm olarak nitelendirilmesi için arabulucu ve tarafların ‘anlaşma belgesi’ imzalaması gerekmektedir. İmzalanan belge, ilam özelliği taşıyarak uzlaşmanın olduğunu kanıtlamaktadır.
  • Taraflardan birinin arabuluculuk faaliyetlerine devam etmemesi halinde arabuluculuk süreci sonlanır.
  • Arabulucu, uyuşmazlığın sona ermesinin mümkün olmadığını tespit ettiği durumlarda arabuluculuk sürecini sonlandırabilir.

Tüm bu süreçlere ek olarak, arabuluculuk ücretinin karşılanamayacağı halde, arabuluculuk faaliyetlerini başlatmak üzere Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmak gerekmektedir. Başvurunun onaylaması halinde arabuluculuk faaliyetleri kapsamında adli yardımdan yararlanılması mümkün hale gelir.

Alternatif çözüm yolu olan arabuluculuk yöntemiyle, rıza ile oluşturulan görüşme ortamının sağlandığı güvenli ve paylaşımcı alan sayesinde, menfaatlere uygun düşünülen çözümler üretilmektedir. Alfa Arabuluculuk misyonunun bir parçası olarak, arabuluculuk faaliyetleri kapsamında yürütülen süreçleri titizlik ve hassasiyet içerisinde uygularken, gizlilik esasına uygun biçimde bilgi paylaşımlarınızı saklı tutmaktadır.


Bilgi Al
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?