Skip to content Skip to footer

Arabuluculuk Sınav Şartları Nelerdir?

Arabuluculuk sınav şartları nelerdir? Avrupa ve Amerika’da yaklaşık 40 yıllık bir geçmişi bulunan arabuluculuk, özünde bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Bu çözüm yöntemi ile aralarında davaya konu olabilecek ya da doğrudan konu olmuş bir uyuşmazlık bulunan bireylerin, arabulucular vasıtasıyla sorunu çözüme kavuşturmayı amaçladıklarını söylemek mümkündür.  Burada akla gelen soru ise “Arabulucu kimdir?” “Nasıl arabulucu olunur?” veya “Arabuluculuk sınavı şartları nelerdir?” gibi sorulardır. 

Arabulucu Kimdir? 

Arabulucu, aralarında dava konusu olmuş ya da olma potansiyele sahip bir uyuşmazlık bulunan bireylerin nihai çözüme kavuşmalarına destek olan üçüncü bir taraftır. Bu üçüncü tarafın bağımsız ve tarafsız olduğunu söylemek mümkündür. 

Nasıl Arabulucu Olunur?

1990’lı yılların sonlarında ülkemize gelen ve o süreçten bu yana gelişerek kapsamını genişleten arabuluculuk faaliyeti, arabulucular vasıtasıyla yürütülür. Arabulucu olmak için ise belirli şartları sağlamak ve ardından arabuluculuk sınavına girerek başarılı olmak gerekir. Peki arabuluculuk sınavı şartları nelerdir? Sınavı başvuru tarihleri ne zaman?

Arabuluculuk Sınavı Şartları ve Tarihi

Arabuluculuk sınav şartları Adalet Bakanlığı tarafından öncelikli açıklamaya göre 2022 yılı arabuluculuk sınavının 26 Haziran’da yapılacağı söyleniyordu. Ancak daha sonra yapılan bir açıklamayla tarihin 4 Aralık 2022 tarihine ertelendiği ifade edildi. Bu sebeple arabuluculuk sınav tarihi 2022 yılı için 4 Aralık 2022 olarak bilinmektedir. Bu tarihte yapılacak olan arabuluculuk sınavı şartları ise aşağıda derlendiği gibidir.

  • Türk vatandaşı olmak,
  • Türkiye’de bulunan bir hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesinden mezun olanlar için Türkiye’de eksik dersleri tamamlayarak denklik kazanmak,
  • Tam ehliyet sahibi olmak,
  • Taksirle işlenmemiş olan bir suç sebebiyle 1 yıldan fazla hapis cezası almamak,
  • Meslekte en az 5 yıllık bir deneyime sahip olmak (burada kastedilen 5 yıllık bir deneyim, yalnızca avukatlık mesleği için geçerli değildir.)
  • Arabuluculuk eğitimini tamamlamış olmak ve 
  • Sınavda 100 puan üzerinden en az 70 puan almış olmak.

Bu süreçte yalnızca 70 puan üstü almış olan adaylar değerlendirilecek ve seçim, en yüksek puanlı adaydan başlayarak belirlenmiş olan kontenjan tamamlanana kadar devam edecektir. Ancak 70, her halükârda tabandır. Arabuluculuk sınav şartları hakkında size kısaca bilgi vermek istedik. Güncel bilgiler ve sektörel içeriklerimiz için sosyal medyadan bizi takip edin.

Bilgi Al
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?