Skip to content Skip to footer

Arabuluculuk Görüşmelerine Kimler Katılabilir?

Arabuluculuk görüşmeleri, özel hukuk uyuşmazlıklarına konu olan tarafların, söz konusu uyuşmazlıklarının giderilmesi amacıyla yapılır. Görüşmenin temel amacı, dava sürecine gerek kalmaksızın uyuşmazlığın giderilmesi ve tarafların uzlaşmasıdır. Arabulucu görüşmeleri esnasında, sürece faydası dokunacak olan bireylerin de görüşmelere katılmaları mümkündür. Peki daha spesifik bir şekilde değinmek gerekirse arabuluculuk görüşmelerine kimler katılır? 

Arabuluculuk Görüşmesi Nedir?

Arabulucu görüşmelerine kimlerin katılacağına değinmeden önce bu görüşmelerin özüne değinmek gerekir. Arabuluculuk görüşmeleri, taraflar arasında var olan husumetlerin giderilmesi amacıyla yapılır. Kimi durumda ihtiyari olan bu faaliyet, kimi durumlarda ise dava açmanın ön şartı olarak görülür. Yani zorunlu arabuluculuk türlerinde tarafların dava açabilmeleri için öncelikle arabuluculuğa gitmeleri gerekir. 

Arabuluculuk görüşmeleri genelde 1 ay sürer. Adalet Bakanlığı tarafından arabulucuya uyuşmazlığın çözülmesi için toplam 1 ay süre verilir. 1 aylık süre içerisinde uyuşmazlığın giderilmemesi durumunda ise mahkemeye başvurmak kaçınılmaz son olarak ortaya çıkar. 

Arabulucu Görüşmeleri için Katılım Zorunlu Mu?

Arabuluculuk faaliyetinde her iki tarafın da görüşmelere katılması gerekir. Taraflardan herhangi birinin bir mazeret ve gerekçe bildirmeden arabuluculuk toplantısına katılmaması, bütün sürecin sona ermesine sebep olur. Bu tür bir durumun gerçekleşmesi halinde süreç sona erdiği gibi, görüşmeye katılım sağlamayan taraf bütün yargı giderlerini ödemekle mükellef olur. Bunun için ise arabulucu gerekli tutanakları tutar. 

Arabuluculuk Görüşmeleri Kimlerin katılımı ile yapılır? 

Özellikle zorunlu arabuluculuk faaliyetlerinde taraflardan 2 saatlik arabuluculuk toplantısı için ücret talep edilmez. Sürecin bunun üzerine çıkması durumunda ise taraflar ve arabulucu arasında farklı bir fiyatlandırmaya karar verilmemişte tüm masraflar eşit olarak ödenir. 

Arabuluculuk faaliyetine katılım sağlamak isteyen bireyler bunun için gerekli başvuruları yapar. Sorunun mümkün olan en kısa sürede ve en sağlıklı şekliyle sonuçlandırılabilmesi için arabuluculuk süreci açısından faydalı olabilecek bireyler görüşmelere katılım sağlayabilir. Örneğin arabulucu görüşmeleri, uyuşmazlık taraflarına ek söz konusu tarafların kanuni temsilcilerinin katılımıyla da gerçekleştirilebilir. 

Arabuluculuk görüşmeleri için tarafların onayı esas alınır. Bu onay üzerine ise görüşmeye katkı sağlayabilecek uzman kişilerin de görüşmelere katılmasına karar verilebilir. 

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın. Arabuluculuk hakkında daha fazla bilgi veya randevu için bizimle iletişime geçiniz.

Bilgi Al
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?