Skip to content Skip to footer

Arabuluculuk Bürosuna Nasıl Başvurulur?

Arabuluculuk, sürecin sağlıklı ve hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi ve olası uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulması açısından son derece önemli bir faaliyettir. Bu faaliyetin gerçekleştirilmesi için arabuluculuk başvurusunda bulunulması gereklidir. Bu başvuru ise “ihtiyari” ve “zorunlu” başvuru olmak üzere iki temel alt başlıkta sınıflandırılmaktadır. Bunun temel nedeni, kimi davalarda alternatif olarak sunulan arabuluculuk faaliyetinin, kimi davalarda zorunlu olmasıdır. Arabuluculuk bürosu nezdinde yapılacak başvurunun detaylarını belirleyen de söz konusu iki temel sınıflandırmadır. Bu sebeple arabuluculuk başvuru formu ile ilgili detaylar, “zorunlu” ve “ihtiyari” olmak üzere her iki sınıflandırma için ayrı ayrı ele alınacaktır.

Zorunlu Arabuluculukta Başvuru Nasıl Yapılır?

Kimi uyuşmazlıklarda arabuluculuk dava şartı olarak görülmektedir. Bu tür durumlarda, karşı tarafın ya da karşı tarafın birden fazla olduğu durumlarda, söz konusu kişilerden birinin yerleşim yerinde ya da işin gerçekleştirildiği yerdeki adliyede yer alan arabuluculuk bürosuna başvuru yapması gereklidir. Arabuluculuk bürosu bulunmayan yerde ise söz konusu başvurunun görevlendirilen mahkemenin yazı işleri müdürlüğüne yapılması yeterlidir.

Yapılan bu başvuru faaliyetinin üzerine, arabuluculuk bürosu tarafından söz konusu bölgede yer alan komisyon başkanlıklarına bildirilmiş olan listeden bir arabulucu seçilecektir. Yani, söz konusu atama işlemi, rastgele yapılmaktadır. Bunun temel nedeni ise, üçüncü bir kişi olan arabulucunun tarafsız ve bağımsız olmasını sağlamaktır. 

Yukarıda verilen durumun istisnası, iki tarafın da listedeki bir isim üzerinde anlaşmasıdır. Böyle durumlarda, iki tarafın da istediği isim, arabulucu olarak atanacaktır. 

İhtiyari Arabuluculukta Arabulucu Seçimi Nasıl Yapılır?

İhtiyari arabuluculuk, sürecin gönüllülük esaslı yürütüldüğü bir faaliyettir. Bu sebeple arabuluculuk başvuru formu doldurulurken, tarafların seçim konusunda anlaşmış olması esas alınmaktadır. Ancak bu, elbette ki bir zorunluluk değildir. Yani, ihtiyari arabuluculukta da tıpkı zorunlu arabuluculukta olduğu gibi arabuluculuk bürosu üzerinden başvuru yaparak arabulucu atanmasını istemek mümkündür. 

İhtiyari arabuluculukta, dava açılmış olması şartı yoktur. Gönüllülük esaslı bu arabuluculuk faaliyetinde, dava açılmadan önce de davanın açılıp görülmeye başladığı esnada da arabuluculuk başvurusu yapmak mümkündür. Arabulucunun, arabuluculuk siciline kayıtlı olması, temel şarttır. 

Arabuluculuk hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar için Alfa Arabuluculuk daima yanınızda!

Bilgi Al
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?